ارابه اعتراض ارديبهشت داوطلبان استان کرمان

ارابه: اعتراض ارديبهشت داوطلبان استان کرمان انتخابات شوراها انتخابات 96 کرمانشاه صلاحیت

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی عبور از رودخانه جهانی

شرکت‌های متفاوت در کشورهای متفاوت باید با فرایند جهانی شدن همراه شوند تا به موفقیت‌های بزرگ‌تر دست پیدا کنند. 

عبور از رودخانه جهانی

عبور از رودخانه جهانی

عبارات مهم : موفقیت

شرکت های متفاوت در کشورهای متفاوت باید با فرایند جهانی شدن همراه شوند تا به موفقیت های بزرگ تر دست پیدا کنند.

به گزارش خبرآنلاین از اتاق تهران، با توجه به حجم و اندازه اقتصاد چین به نظر می رسد شرکت های آن باید نقشي مهم و کلیدی در عرصه بازارهای جهانی ایفا کنند. ولی ماجراجوییِ شرکت های بزرگ چینی در خارج از این کشور، در 15سال گذشته جای دفاع ندارد. هزاران قراردادِ کوچک منعقد شده است هست. تعداد کمی از آنها موفقیت آمیز بوده هست. ولی قضیه در مورد ادغام ها و مالکیت ها که ارزشی برابر با 1میلیارد دلار دارد، بسیار متفاوت هست. بیش از 56 قراردادِ رهاشده در این زمینه وجود دارد. 39 قراردادِ شرکت دولتی نیز رها شده است هست.

عبور از رودخانه جهانی

برخی از این قراردادها، هیچ منطق قابل قبولی ندارند. یکی از شرکت های فعال در عرصه هواپیمایی و گردشگری اخیراً 10درصد از سهام داچ بانک را خریداری کرده هست. شرکتی که در زمینه گردشگری فعالیت دارد، تصور می کند می تواند بحران بانکی آلمان را آرام کند. اگر واقعاً شرکت های چینی می خواهند در خارج از این کشور فعالیت کنند باید رویکرد معتبرتر و بهتری داشته باشند.

تجربه بریتانیا و بعد هم امریکا در قرن بیستم نشان می دهد سلطه گرهای اقتصادی، میزان زیادی از سهم دنیا در زمینه سرمایه گذاری های خارجی را در اختیار دارند. سهم چین امروز تنها 4درصد هست، بسیار کمتر از 15درصد سهمی که در تولید ناخالص داخلی دنیا دارد. به علاوه سهم 13درصد نیز در مجموع ارزش بازار سهام دارد. رهبران این کشور باید کاری کنند که شرکت ها قدم های پرشتاب تری روبه جلو بردارند. اگر شرکت ها جهانی نشوند، چین هیچ گاه به قدرت نخواهد رسید. این نظری است که بسیاری از تحلیل گران نیز آن را مطرح می کنند.

شرکت‌های متفاوت در کشورهای متفاوت باید با فرایند جهانی شدن همراه شوند تا به موفقیت‌های بزرگ‌تر دست پیدا کنند. 

شرکت های چینی تاکنون در کارها عجولانه خود اشتباهاتی را نیز مرتکب شده است اند. از میان قراردادهای اندکی که صورت گرفته، اکثر آنها با مشکلاتی روبه رو می شوند که در نهایت منجر به شکست آنها خواهد شد. شرکت های دولتی معمولاً به لحاظ مالی بدترین ساختار را دارند. اغلب اوقات آنها با مخالفت های جدی از سوی خارجی ها همراه می شوند. رقبای خصوصیِ آنها در خارج از کشور معمولاً زیاد مورد استقبال واقع می شوند. اکثر اوقات افراد مجبورند به لحاظ سیاسی با مقامات در ارتباط باشند تا بتوانند وام های مورد نیاز خود را دریافت كنند و کارهای خود را پیش ببرند. دولت بیش از اندازه در کار این شرکت ها دخالت می کند.

به زودی راه های جدیدی جهت جهانی شدنِ شرکت ها ظاهر خواهد شد. حتی شرکت های دولتی نیز از این روش های تازه بهره خواهند گرفت تا به بازارهای جهانی راه پیدا کنند. شرکت های چینیِ بسیاری هستند که از همین مسیرهای تازه تلاش کرده اند صورت ای جهانی پیدا کنند. واضح است که چین در حال حاضر روي لبه تیغ حرکت می کند.

قراردادهای بی منطق، ممنوع!

عبور از رودخانه جهانی

شرکت های چینی بهتر است در این کشور تمرکز خود را روی قراردادهایی بگذارند که از منطق حساب شده است ای در زمینه صنعت پیروی کند. سال گذشته شرکتِ هایرِ چین، بخشی از تجهیزاتِ کسب وکاریِ جنرال الکتریک را خریداری کرد؛ البته همین قراردادها نیز گاهی ممکن است با مشکلاتی روبه رو شود. جیلی نیز در زمینه خودروسازی به موفقیت هایی دست یافته هست. ولی باز هم در درازمدت این شرکت هاي چینی شانس بیشتری جهت جهانی شدن دارند.

سال هاست که شرکت ها و قدرت های متفاوت تلاش می کنند به عرصه های جهانی راه پیدا کنند. شرکت های بریتانیایی در قرن نوزدهم به کمک بعضی اصول مدیریتی موفق شدند کسب وکارها را از راه دور اداره کنند. شرکت های امریکایی نیز از دهه 70 در زمینه چندملیتی شدن به اوج رسیدند. حالا نوبت به شرکت های چینی رسیده که خود را از زیر یوغ دولت رها کنند و قدم به دنیایی متفاوت بگذارند. آنها باید مانند بقیه شرکت ها در دیگر کشورها، خودشان راهشان را پیدا کنند و در همان مسیر قدم بردارند.

شرکت‌های متفاوت در کشورهای متفاوت باید با فرایند جهانی شدن همراه شوند تا به موفقیت‌های بزرگ‌تر دست پیدا کنند. 

واژه های کلیدی: موفقیت | قرارداد | رودخانه | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog