ارابه اعتراض ارديبهشت داوطلبان استان کرمان

ارابه: اعتراض ارديبهشت داوطلبان استان کرمان انتخابات شوراها انتخابات 96 کرمانشاه صلاحیت

گت بلاگز اخبار بین الملل ریاض نقشه راهی جهت روابط عادی با اسرائیل دارد / الجبیر

وزیر خارجه عربستان اذعان کرده است که ریاض یک نقشه راه جهت برقراری روابط عادی با اسرائیل دارد.

ریاض نقشه راهی جهت روابط عادی با اسرائیل دارد / الجبیر

الجبیر: ریاض نقشه راهی جهت روابط عادی با اسرائیل دارد

عبارات مهم : همکاری

وزیر خارجه عربستان اذعان کرده است که ریاض یک نقشه راه جهت برقراری روابط عادی با اسرائیل دارد.

به گزارش تسنیم، عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان سعودی در مصاحبه با شبکه فرانس 24 گفت: عربستان سعودی و اسرائیل هیچ گونه روابط رسمی ندارند.

این بیانات بر خلاف سخنان مقام های ارشد اسرائیلی است که بارها اعلام کرده اند تل آویو تماس های مخفیانه ای با کشورهای عربی دارد.

وزیر خارجه عربستان افزود: ریاض یک نقشه راه موسوم به طرح ابتکاری عربی جهت برقراری روابط عادی با تل آویو دارد.

وی در عین حال داشتن هرگونه رابطه رسمی با اسرائیل را رد کرده هست. وزیر خارجه سعودی این مساله را نیز رد کرده است که عربستان سعودی به محمود عباس مدیر تشکیلات خودگردان فلسطین فشار وارد کرده است تا یا طرح واشنگتن جهت حل و فصل بحران خاورمیانه را بپذیرد یا استعفا کند.

وزیر خارجه عربستان راجع به اوضاع بیت المقدس نیز گفت: موضع ما راجع به بیت المقدس همواره بسیار براق بوده هست. ما به راهکار تشکیل دو دولت بر اساس قطعنامه های شرکت ملل و طرح ابتکاری صلح عربی اعتقاد داریم. ما بر این باوریم که در پایان، یک دولت فلسطینی در مرزهای 1967 میلادی خواهیم داشت… که پایتخت آن بیت المقدس خواهد بود. این موضع ما بوده هست، این موضع ما باقی خواهد ماند. ما بر این باوریم که دولت ترامپ جهت دستیابی به صلح بین اسرائیلی ها و اعراب، جدی است.

وی اظهار داشت: پیش از آنکه ترامپ تصمیمش راجع به بیت المقدس را بگیرد، عربستان سعودی منشتر شدن بیانیه ای اعلام کرده بود که چنین تصمیمی نقض قوانین بین المللی و همین طور قطعنامه های شرکت ملل است و به نقش آمریکا به عنوان میانجیگر روند صلح، لطمه خواهد زد.

طرح صلح عربی مربوط به سال 2002 میلادی است و نشانه آن به زعم ریاض، حل و فصل بحران بین فلسطین و اسرائیل است.

اواخر نوامبر یعقوب ناجل مشاور سابق نخست وزیر اسرائیل گفت: عربستان سعودی احتمالا با هرگونه توافق بین اسرائیل و فلسطین موافقت خواهد کرد تا بتواند روابط نزدیکتری با تل آویو داشته باشد.

ریاض ظاهرا هیچ رابطه دیپلماتیکی با تل آویو ندارد، با این حال بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل پیش از این اذعان کرده است که رژیم صهیونیستی همکاری سودمند و مفیدی با کشورهای عربی دارد و این همکاری ها به طور کلی محرمانه و مخفی بوده است.

یووال اشتاینیتز وزیر انرژی اسرائیل نیز گفته است که تل آویو تماس های مخفی با تعدادی از کشورهای عربی از جمله عربستان دارد. گادی آیزنکوت مدیر ستاد یکسان اسرائیل نیز پیشنهاد همکاری اطلاعاتی با ریاض جهت مقابله با کشور عزیزمان ایران را مطرح کرده است.

اسرائیل کاتز وزیر اطلاعات اسرائیل نیز اخیرا از محمد بن سلمان ولیعهد سعودی جهت سفر به تل آویو و همکاری در مذاکرات سازش بین اسرائیل و فلسطین دعوت به عمل آورده است.

ریاض نقشه راهی جهت روابط عادی با اسرائیل دارد / الجبیر

واژه های کلیدی: همکاری | فلسطین | اسرائیل | اسرائیل | عربستان | عادل الجبیر | عربستان سعودی | اخبار بین الملل

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog