ارابه اعتراض ارديبهشت داوطلبان استان کرمان

ارابه: اعتراض ارديبهشت داوطلبان استان کرمان انتخابات شوراها انتخابات 96 کرمانشاه صلاحیت

گت بلاگز وب‌گردی از برگزاری یک هفته در میان نماز جمعه تا بازجویی از زائران کربلا و مشهد

با شروع موج جدیدی از کارها ضدشیعی در جمهوری آذربایجان، شمار قابل توجهی از نمازگزاران «مسجد حاج جواد» در این منطقه با تجمع در اطراف این مسجد، مانع از تخریب آ

از برگزاری یک هفته در میان نماز جمعه تا بازجویی از زائران کربلا و مشهد

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، با شروع موج جدیدی از کارها ضدشیعی در جمهوری آذربایجان و تخریب مساجد واقع در محله «سُوتسکی» باکو، شمار قابل توجهی از نمازگزاران «مسجد حاج جواد» در این منطقه با تجمع در اطراف این مسجد، مانع از تخریب آن شدند. گرچه، با اقدام پلیس باکو در بازداشت شماری از نمازگزاران و توقف موقتی تخریب این مسجد و وعده مقامات دولتی به حل این مساله، اعتراض نمازگزاران فروکش کرده هست، ولی صحبت های شدیداللحن نمایندگان مجلس جمهوری آذربایجان علیه نمازگزاران معترض به تخریب مسجد و نیز مقاله اهانت آمیز علی حسن اف، سخنگوی رییس جمهوری آذربایجان علیه دینداران و هتاکی وی علیه ناموس دینداران معترض به تخریب مساجد در باکو و نیز استمرار حبس بازداشت شدگان در روز اعتراض و نیز اعمال فشارهای غیرقانونی شمار دیگری از آنها برغم آخر تجمع اعتراض آمیز در اطراف «مسجد حاج جواد» نشان می دهد که این مساله نیز همانند سایر پرسشها ایجاد شده است علیه شیعیان جمهوری آذربایجان لاینحل و همانند «آتشی زیر خاکستر» باقی مانده است.
بخصوص که نمایندگان لائیک و «آتئیست» (ملحد) و «نورچی » در مجلس ملی جمهوری آذربایجان خواهان اقدام «سرویس امنیت دولتی» در بررسی هویت نمازگزارانی شدند که جهت جلوگیری از تخریب مسجد حاج جواد ، در برابر پلیس باکو مقاومت کرده اند. به گزارش پایگاه اینترنتی «مدرن»، قدرت حسنقلی اف، رییس «حزب جبهه خلق آذربایجان یکپارچه» گفت : « باید سرویس امنیت دولتی راجع به «ریشوهایی» که در وقت تخریب مسجد، در برابر پلیس «مقاومت» کردند، تحقیق کند. مطمئنم که اگر راجع به آنها تحقق شود، مشخص خواهد شد که آنها به سرویس امنیتی کدام کشور خارجی وابسته اند. ما اجازه نمی دهیم که مساجدمان به «لانه جاسوس ها» تبدیل شوند. این مساله باید بررسی شود.»

عبارات مهم : ایران

فاضل مصطفی ، رییس «حزب ساختار بزرگ» و نماینده مجلس جمهوری آذربایجان که یکی از نمایندگان وابسته به جریان «نورچی» هدایت شده است از ترکیه در مجلس جمهوری آذربایجان است ، گفت : « اخیرا مساله تخریب مسجد حاج جواد در منطقه «یاسامال» باکو مطرح شد. ولی بعدا مشخص شد که این مسجد ، به عنوان شخص حقوقی به ثبت نرسیده است.»
فاضل مصطفی گفت : « وانمود می کنند که از طرف دولت علیه مساجد اعمال فشار وجود دارد. اما، رییس جمهوری دستور داده است که مکان بهتری جهت این مسجد تخصیص یابد.»
سیاووش نوروزاف ، رییس «کمیسیون امور اتحادیه های اجتماعی و گروه های دینی» در مجلس نیز گفت : « در (جمهوری) آذربایجان نزدیک به دوهزار و 500 مسجد فعالیت دارند. «مسجد حیدر» نه تنها در قفقاز جنوبی بلکه در میان مساجد اکثر کشورهای مسلمان، مدرن ترین مسجد و دارای معماری عالی هست. امسال در جمهوری آذربایجان «سال همبستگی اسلامی» اعلام شده است است و به همین علت نیروهایی وجود دارند که می خواهند اوضاع را برهم بزنند. به همین خاطر ما باید خیلی هشیار باشیم. روزنامه نگاران محترم نیز باید توجه داشته باشند. 50 تا 100 متر پایین تر از آنجا ( مسجد حاج جواد) ، «مسجد تازه پیر» (مقر اداره دولتی مسلمانان قفقاز) وجود دارد. بروند در آنجا نماز بخوانند. همچنین قدری آن طرف تر، مسجد امام حسین (ع) ( یکی دیگر از مساجد تحت کنترل حاکمیت در باکو) فعالیت دارد. »
در تحلیل رفتارهای ضدشیعی حاکمیت جمهوری آذربایجان که البته باکو تلاش دارد آن را در پوشش برنامه های رسمی و دولتی «سال همبستگی اسلامی» و نیز در سایه میزبانی «چهارمین دوره مسابقه های ورزشی کشورهای مسلمان» در باکو پنهان سازد، چند عامل قابل توجه است:
حاکمیت لائیک جمهوری آذربایجان در سال های گذشته با مشاهده عواقب خطرناکی که مقابله آشکار با اعتقادات دینی مردم در کشورهای عربی داشت و موجب خیزش موج «بیداری اسلامی» شد، با اخذ مشورت از مشاوران صهیونیست خود، تغییراتی را در روشهایش در پیشبرد سیاست ضددینی خود ایجاد کرد و این بار، در کنار سرکوب جریانات دینی اصیل، به تظاهر به احترام به ظواهر دینی پرداخت و با ساخت و مرمت چند مسجد و امامزاده تحت کنترل اداره دولتی مسلمانان قفقاز به ریاست الله شکور پاشازاده ، پرداخت و در این میان، «مسجد حیدر» را به نام «حیدر علی اف»، کمونیست کهنه کار و رییس جمهوری پیشین این کشور در باکو احداث کرد. در این مسجد، جهت تظاهر به وحدت، بدعتی عجیب و غریب و خنده آمیز پایه گذاری شد که در روزهای جمعه، جایگزین برگزاری نماز جمعه، بطور یک هفته در میان، آنچه مقامات لائیک باکو آن را «نماز وحدت» می خوانند، اجرا می شود.
در کنار این کارها نمایشی که به منظور زدودن اتهام «ضددین» از صورت حاکمیت باکو انجام می شوند، دولت و مجلس جمهوری آذربایجان در سال های اخیر، شدیدترین محدودیت ها را جهت تشیع در این کشور وضع کرده اند. براساس قوانینی که باکو وضع کرده هست، از عادی ترین امور مذهبی نظیر استفاده از پرچم و سایر نمادهای مذهبی گرفته تا اقامه نماز به وسیله روحانیون تحصیل کرده در قم و نجف که مهمترین حوزه های علمیه شیعه در آن قرار دارند، ممنوع شده است هست. در یکی از بروزترین کارها باکو علیه جریان شیعه اصیل در جمهوری آذربایجان، حجت الاسلام حاج سردار حاجی حسنلی، یکی از روحانیون تحیل کرده در حوزه علمیه قم که در شهر ماسالی جمهوری آذربایجان، نماز جمعه اقامه می کرد، به اتهام نقض قانون «ممنوعیت اجرای آیین های دینی به وسیله افراد تحصیل کرده در خارج» و نیز «برگزاری اجتماع غیرقانونی» دستگیر و زندانی شده است هست. این کارها سرکوبگرانه علیه تشیع در جمهوری آذربایجان به عنوان دومین کشور شیعه دنیا در شرایطی است که دولت این کشور با دستگیری بیش از دویست نفر از روحانیون و مبلغان اسلامی ، در میان کشورهای مسلمان به عنوان «دارنده بیشترین زندانی روحانی» شهرت یافته است.
دولت باکو در سال های اخیر، از فضای سیاسی نوینی که در مناسبات پایتخت کشور عزیزمان ایران – باکو ایجاد شده است و از روند اصلاح و گسترش ظاهری مناسبات سیاسی دو طرف، به عنوان سرپوشی جهت شدت یافتن سرکوب دینی خود سوء استفاده می کند و به وجهه جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران نیز از این طریق لطمه وارد می کند. در عین حال، باکو نه تنها از «بیماری بدبینی» به ایران، خلاصی نیافته هست، بلکه تحریکات رژیم صهیونیستی موجب شده است است که «بیماری بدبینی به ایران» در باکو شدت یافتن یابد و مقامات باکو هرگونه حرکت های دینی مردم و کارها شیعیان جمهوری آذربایجان در مطالبه حداقلی از حقوق اولیه خود را به کشور عزیزمان ایران نسبت دهند و به شدت سرکوب کنند.
مطالبی که علی حسن اف، سخنگوی رییس جمهوری آذربایجان در ارتباط با اعتراض به تخریب مسجد حاج جواد در باکو منتشر کرد، گویای این واقعیت است که باکو برغم تظاهر به اصلاح مناسبات با ایران، خود را از مرض «بدبینی به ایران» که ویروس آن را رژیم صهیونیستی و رژیم آل سعود آن را به بعضی مقامات کشورهای منطقه سرایت می دهند، نجات دهد. علی حسن اف در صفحه فیسبوک خود نوشت : « در سال 2009 نیز زمانی که باکو ، به عنوان پایتخت فرهنگی دنیا اسلام برگزیده شده است بود، تلاش هایی را جهت فریب بخشهایی از طبقات دیندار به منظور تضعیف نقش کشورمان در دنیا اسلام و لکه دار کردن وجهه کشور ، شاهد بودیم. ابتکارهای بعضی ها جهت برگزاری روز همبستگی در برابر روز همبستگی آذربایجانی های دنیا ( برگزاری روز همبستگی آذری های مسلمان به ابتکار حجت الاسلام سید حسن عاملی، امام جمعه اردبیل) هنوز هم ادامه دارد. امسال نیز که باکو میزبان بازی های همبستگی اسلامی است و سال همبستگی اسلامی نامگذاری شده است هست، باز هم شاهد همان تلاش ها هستیم. مصادف شدن اعتراض این هواداران دروغین دین ، با اعتراض دولت جمهوری آذربایجان به همکاری غیررسمی آنها ( ایران) با اشغالگران ( ارمنستان) راجع به مسجد شوشا، تامل برانگیز است.» اظهار این مطالب از سوی سخنگوی رییس جمهوری آذربایجان در شرایطی است که حدود دو ماه قبل از آن، در جریان سفر الهام علی اف، رییس جمهوری آذربایجان به پایتخت کشور عزیزمان ایران و دیدار وی با رهبر معظم انقلاب اسلامی، حضرت آیت الله خامنه ای به صراحت هشدار داده بودند : « رژیم خبیث صهیونیستی بیش از همه ی دشمن های در جهت تضعیف روابط برادرانه ی کشور عزیزمان ایران و آذربایجان تلاش می کند و در برابر باید از ارتباطات صمیمی موجود مواظبت کرد.» اما، اعمال و سخنان مقامات باکو نشان می دهد که گوش شنوا در برابر نصایح خیرخواهانه ندارند و ترجیح می دهند همچنان گوش به فرمان به اصطلاح متحدان صهیونیست و سعودی خود باشند و در شرایط تازه جهانی که با به قدرت رسیدن ماجراجویی همچون دونالد ترامپ ، ایجاد شده است هست، سیاست باکو در منطقه را نیز با آن هماهنگ تر کنند.
زمزمه هایی که در ماه های اخیر جهت به جریان انداختن مجدد طرح تخریب مسجد حضرت فاطمه زهرا (س) در منطقه «یئنی گونشلی» در نزدیکی شهر باکو به راه انداخته شد، اقدام به تخریب مساجد منطقه «سوتسکی» و بخصوص «مسجد حاج جواد » که محل وعظ و خطابه روحانیون مردمی در باکوست، شدت یافتن فشارها بر حسینیه اهل بیت (ع) در باکو و تلاش جهت جلوگیری از حضور شهروندان جمهوری آذربایجان در این حسینیه و محدود کردن آن به حضور بعضی از ایرانیان مقیم باکو ، تاسیس به اصطلاح «کالج های اسلامی» جایگزین حوزه های علمیه تعطیل شده است در شهرهای جمهوری آذربایجان، تعقیب و آزار و اذیت و بازجویی های پیاپی از زائران کربلا و مشهد و در یک کلام تلاش جهت حاکمیت و کنترل مطلق دولت لائیک بر امور مذهبی مردم شیعه جمهوری آذربایجان و حتی فردی ترین امور نظیر نام گذاری نوزادان و جلوگیری از گسترش نام های شیعی در این کشور ، همگی نشان می دهد که باکو در سایه پوشش هایی نظیر گسترش روابط با تهران، برگزاری مسابقه های ورزشی کشورهای مسلمان و برگزاری به اصطلاح سال همبستگی اسلامی و ساخت مساجد ضرار ، سیاست صهیونیستی و ضدشیعی خود را با ظرافت پیش می برد و در این فضا، حتی گروه های بسیار متساهل و ملبغان مستقلی که مصلحت را در اعتراض نکردن به ظلم و ستم های جاری در جمهوری آذربایجان می بینند نیز از تعدی رژیم لائیک باکو مصون نیستند و مقامات باکو به نمایندگی از رژیم صهیونیستی و آل سعود، هر روز دامنه برخورد خود با روحانیون و مساجد مستقل از اراده حاکمیت لائیک را گسترش می دهند و با استمرار این روند، تلاش دارند هیچ مبلغ شیعی و هیچ مسجدی خارج از اراده حاکمیت لائیک، در جمهوری آذربایجان باقی نماند.
* برهان حشمتی
منبع:مشرق
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: ایران | اسلامی | اعتراض | ایرانی | برگزاری | ایرانیان | آذربایجان | آذربایجان | انقلاب اسلامی | بیداری اسلامی

از برگزاری یک هفته در میان نماز جمعه تا بازجویی از زائران کربلا و مشهد

از برگزاری یک هفته در میان نماز جمعه تا بازجویی از زائران کربلا و مشهد

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog